Spis lektur


Spis lektur

Do pobrania

Nasze lektury w klasie 1 i 2:

1. Wierzbicki Łukasz: Afryka Kazika

2. Kasdepke Grzegorz: Detektyw Pozytywka

3. Bednarek Justyna: Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)

4. Centkiewicz Czesław, Alina: Zaczarowana zagroda

5. Kruger Maria: Karolcia

6. Tuwim Julian: Wiersze

7. Parlak Danuta: Kapelusz Pani Wrony

 

Nasze lektury w klasie 3:

1. Grabowski Jan: Puc, Bursztyn i goście

2. Konopnicka Maria: Jak to ze lnem było?

3. Porazińska Janina: Szewczyk Dratewka

4. Lindgren Astrid: Dzieci z Bullerbyn

5. Porazińska Janina: O dwunastu miesiącach

6. Centkiewicz Czesław, Alina: Anaruk chłopiec z Grenlandii

7. Kruger Maria: Karolcia

8. Andersen Hans Christian: Brzydkie kaczątko

9. Pisarski Roman; O psie, który jeździł koleją

 

Nasze lektury w klasie 4:

1. Jan Brzechwa „Akademia pana Kleksa”

2. René Goscinny, Jean-Jacques Sempé „Mikołajek” (wybór opowiadań)

3. Józef Wybicki „Mazurek Dąbrowskiego”

4. Adam Mickiewicz „Powrót taty”, „Pani Twardowska”, „Pan Tadeusz” (opisy)

5. Polskie legendy i podania (wybór)

6. Baśnie polskie i europejskie (wybór)

7. Janusz Christa „Kajko i Kokosz. Szkoła latania”

+ nadobowiązkowe: Frances Hodgson Burnett „Tajemniczy ogród”, Andrzej Maleszka „Magiczne drzewo”

Nasze lektury w klasie 5:

1. Ferenc Molnar „Chłopcy z Placu Broni”

2. Juliusz Słowacki „W pamiętniku Zofii Bobrówny”

3. Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” (zwyczaje i obyczaje)

4. Bolesław Prus „Katarynka”

5. Mity greckie (wybór)

6. Biblia (fragmenty)

7. Clive Staples Lewis „Opowieści z Narni. Lew, czarownica i stara szafa”

8. Rafał Kosik, Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi

9. Henryk Sienkiewicz „W pustyni i w puszczy”

10. Lucy Maud Montgomery „Ania z Zielonego Wzgórza”

+ nadobowiązkowe: Mark Twain „Przygody Tomka Sawyera”, Edmund Niziurski „Sposób na Alcybiadesa”

 

Nasze lektury w klasie 6:

1. Irena Jurgielewiczowa „Ten obcy”

2. Ignacy Krasicki „Bajki” (wybór)

3. Kornel Makuszyński „Szatan z siódmej klasy”

4. Stanisław Lem „Bajki robotów”

5. John Ronald Reuel Tolkien „Hobbit, czyli tam i z powrotem”

6. Eric Emmanuel Schmitt „Dziecko Noego”

7. Maciej Wojtyszko „Bromba i inni”

8. Henryk Sienkiewicz „W pustyni i w puszczy”

9. Lucy Maud Montgomery „Ania z Zielonego Wzgórza”

+ nadobowiązkowe: Edmund Niziurski „Sposób na Alcybiadesa”

 

Nasze lektury w klasie 7:

1. Antoine de Saint-Exupery „Mały Książę”

2. Juliusz Słowacki „Balladyna”

3. Jan Kochanowski, wybór fraszek, pieśni

4. Ignacy Krasicki „Żona modna”

5. Aleksander Fredro „Zemsta”

6. Adam Mickiewicz „Reduta Ordona”, „Śmierć Pułkownika”, „Świtezianka”, „II część Dziadów”,

„Sonety krymskie (wybór), „Pan Tadeusz” (historia Polski)

7. Henryk Sienkiewicz „Latarnik”

8. Charles Dickens „Opowieść wigilijna”

9. Agatha Christie „Morderstwo w Orient Expressie”

10. Szolem Alejchem „Dzieje Tewje Mleczarza”

+ nadobowiązkowe: Henryk Sienkiewicz „Krzyżacy” (fragment), Ernest Hemingway „Stary człowiek i morze”

 

Nasze lektury w klasie 8:

1. Melchior Wańkowicz „Ziele na kraterze” (fragmenty), „Tędy i owędy” (wybrany 13. reportaż)

2. Jan Kochanowski, wybór trenów

3. Aleksander Kamiński „Kamienie na szaniec”

4. Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz”

5. Stefan Żeromski „Syzyfowe prace”

6. Henryk Sienkiewicz „Quo vadis”

7. Sławomir Mrożek „ Artysta”

+ nadobowiązkowe: Eric-Emmanuel Schmit „Oskar i pani Róża”, Arkady Fiedler „Dywizjon 303”

 

Nasze lektury w klasie 3 gimnazjum:

1. Aleksander Kamiński „Kamienie na szaniec”

2. Adam Mickiewicz „Ballady” (wybór)

3. Mit o Labdakidach, Sofokles „Antygona”

4. William Szekspir „Romeo i Julia”

5. Sławomir Mrożek „Opowiadania” (wybór)

6. Jan Kochanowski „Treny” (wybór)

7. Ignacy Krasicki „Satyry” (wybór)

8. Bolesław Prus „Z legend dawnego Egiptu”

9. Stefan Żeromski „Syzyfowe prace”

10. Eric-Emmanuel Schmit „Oskar i pani Róża”

11. Halina Birenbaum „Życie jako nadzieja”

12. Ryszard Kapuściński „Wojna futbolowa”

13. Bolesław Prus „Kamizelka”

14. Paulo Coelho „Alchemik”

15. George Orwell „Folwark Zwierzęcy”

+ nadobowiązkowe: Ernest Hemingway „Stary człowiek i morze”, Dorota Terakowska „Poczwarka”, fragment „Iliady” Homera